Po 1. maju 2024, sprememba urnika za dan PONEDELJEK: 12.30 – 19.30
Odmor za malico ob 15.30 uri.
Otroci naj imajo VEDNO s seboj kartico zdravstvenega zavarovanja (tudi na sistematskem pregledu).
Če otok zboli ali če iz kakršnega koli drugega razloga na dogovorjen termin NE MORE PRITI, nam to prosim SPOROČITE, saj tako na ta termin lahko povabimo drugega pacienta. To velja tudi v primeru, ko je na isti termin naročenih več sorojencev, odsoten pa bo samo eden od otrok. Na ta način nam pomagate, da se čakalna doba za pregled ne podaljšuje po nepotrebnem.
Če otroci v našo ambulanto na PRVI PREGLED pridejo brez spremstva staršev, dobijo za domov vprašalnik o zdravju in obrazec o izbiri zobozdravnika. Izpolnjene in podpisane dokumente je potrebno čim prej vrniti, saj so obvezna dokumentacija v kartoteki pacientov.
V času naše odsotnosti se v primeru bolečin ali poškodb oglasite v dežurni ambulanti na Zobni polikliniki Kranj (tel.: 04/20822418).
Podatki o naši odsotnosti so dostopni na spletni strani: https://www.zobna-kranj.si/?subpageid=22&ordid=23
PRIPRAVA MALEGA OTROKA NA OBISK PRI ZOBOZDRAVNIKU
Pogosto opažamo tipičen, žal neprimeren način, kako skušajo starši pripravit svojega otroka na obisk pri zobozdravniku.
Običajno je »priprava« povezana z besedami:
- »Nič ne bo hudega!«
- »Saj ne bo nič bolelo!«
Otrok ob vaših izjavah sliši samo besedi »hudo« in »bolelo« in strah je zagotovljen.
Drug primer neustreznih zagotovil oziroma tolažil pa je:
- »Saj ne bo nič!«
- »Nič ti ne bo naredil-a!«
- »Bo samo pogledal-a!«
K zobozdravniku verjetno niste prišli »po nič« ampak »po nekaj«, sicer vas na obisk v ambulanto ne bi bilo.
Pripravite torej otroka na to, kar bo in mu to na prijazen način tudi razložite.
Nekaj nasvetov:
Povejte otroku, da bo šel na obisk k zobozdravniku zato, da mu bo pregledal zobe. Sedel bo na velikem stolu, ki ima luč, da zobozdravnik bolje vidi. Močno bo odprl usta in pustil, da mu zobozdravnik s svojim malim ogledalcem vse zobke pogleda.
Otrok bo zobozdravnika poslušal, ki mu bo povedal in pokazal, kaj vse ima in kaj vse potrebuje, da bi mu zobek zaščitil ali kakšnega, ki ni prav lep, popravil. Vsekakor ima zobozdravnik »blazinice/povšterčke«, ki jih položi ob zobke k licu in jeziku. Ima »vetrček«, da zobke malo posuši in očisti. »Sesalec« mu popije vodo iz ust in je malo glasen, tako kot sesalec, ki ga imajo doma za sesanje prahu. Na zobke »narišemo risbico«, ki jo posušimo z modro lučko. Na zobu risbica ostane, da je lepo zaščiten.
Če bo potrebno popraviti zob, ki ima kako »luknjico od črvov«, bo zobozdravnik potreboval »male krtačke« (in ne svedre!), da bo umazanijo »počistil« (in ne vrtal!) in »pregnal črvičke«. »Krtačke« se hitro vrtijo, poleg teče tudi voda, da je zobek na koncu res čist. Če ga bo vmes kaj »uščipnilo« bo povedal zobozdravniku, da bo zobek malo popihal in vse bo spet v redu.
Otrok naj predvsem POSLUŠA ZOBOZDRANIKA in mu pri delu pomaga, to je, da drži glavo na miru, usta odprta in diha na nos (dihanje na nos pri odprtih ustih se otrok priuči z vsakodnevno vajo – med tem, ko mu starši čistite zobe).
Starši v ambulanti mirno in tiho počakate na stolu ob vratih. Zelo dobro je tudi, da otroka spodbujate, da pride v ambulanto sam, vi pa ga počakate v čakalnici. S tem se krepi otrokov občutek za samostojnost, kar otrokom veliko pomeni.
USTNA HIGIENA
- Izberemo ščetko primerne velikosti za otrokovo starost, z veliko gostimi in mehkimi ščetinami
- Grizne ploskve ščetkamo z žagastimi potegi naprej – nazaj.
- Stranske ploskve poščetkamo vedno ob robu dlesni – polkrožno v smeri od dlesni proti zobu. Polovico ščetin postavimo na zobe, drugo polovico pa na dlesni. Ne pozabimo očistiti tudi notranjih ploskev zob (ob jeziku in pri nebu).
- Najboljši način čiščenja za sprednjimi spodnjimi in zgornjimi zobmi je z navpično usmeritvijo glave zobne ščetke z majhnimi krožnimi gibi.
- Zob ne ščetkamo niti tri, niti pet minut, ampak vedno dokler niso vsi na vseh ploskvah čisti.
- Najpozneje po izrasti šestic (okoli 6. leta) začnemo čistiti tudi medzobne prostore (zobna nitka).
- Priporočamo uporabo otroških zobnih past z ustrezno koncentracijo fluoridov:
- 0 – 2 leti: 1000 ppm, za riževo zrno zobne paste
- 2 – 6 let: 1000 ppm, za grahovo zrno zobne paste
- 6 in več let: 1450 ppm, 1 cm zobne paste
- Zobe redno ščetkamo vsako jutro, zvečer pa je to naše zadnje opravilo pred spanjem.
- Po ščetkanju se zobna pasta le izpljune in ne izpira z vodo.
- Pomoč pri čiščenju se konča med 8. in 10. letom ali celo pozneje, odvisno od tega, kdaj si je otrok sposoben sam kakovostno očistiti zobe.
- Zobe ščetkamo vsaj pol ure po zaužitju hrane.
- Nege mlečnih zob ne gre zanemarjati, saj slabo zdravje mlečnega zoba lahko resno škodi tudi stalnemu zobu, ki se začne razvijati takoj, ko izraste prvi mlečni zobek.
PREHRANA
- Izogibajmo se hrani, ki se močno lepi na zobe.
- Najbolj škodljivi so prigrizki, ki se v ustih zadržujejo dlje časa (npr. lizike, bonboni, smokiji, čipsi, beli in sladki pekovski izdelki…)
- Grizenje in žvečenje sta zelo pomembna za zdrave dlesni in zobe ter za pravilen razvoj čeljusti.
- Otroku ponujajmo hrano, ki jo je potrebno dobro prežvečiti (sveža zelenjava in sadje, skorja kruha…)
- Navadimo svojega otroka piti navadno vodo.
- Ne ponujajo jim sladkih, še posebej pa ne gaziranih pijač, saj so ne le sladke ampak tudi kisle, kar še dodatno škoduje zobem.
Utrinki ob odprtju šolske zobne ambulante.